Ministerul Lucrărilor Publice va aloca īncă 50 milioane lei pentru construcţia de case destinate chiriaşilor evacuaţi din case naţionalizate, a anunţat ministrul de resort, Laszlo Borbely, care a cerut primăriilor să pună la dispoziţie terenul pe care să fie amenajate astfel de locuinţe.
El a precizat că aceste fonduri suplimentează alte sume alocate deja proiectului. "Facem apel către primării pentru a aloca teren pe care să fie construite astfel de locuinţe. Vom reveni cu o adresă către primării īn acest sens, pentru că dacă nu ne dau teren, nu avem unde construi", a spus Borbely.
Alocarea fondurilor a fost decisă īn şedinţa de miercuri a Guvernului, prin ordonanţă de urgenţă. Datele autorităţilor indică un număr de aproximativ 13.000 familii evacuate din casele naţionalizate. Borbely a mai arătat că īn prezent, la nivel naţional, sunt īncepute lucrările la 2.350 de apartamente, iar īn 2008 vor fi finalizate lucrările la 1.140 apartamente. Pānă īn prezent, numărul solicitărilor se ridică la 750 de apartamente, a spus Borbely. (mediafax.ro)