Satu Mare Online - Stiri si informatii din Satu Mare
HomeLocalNationalInternational
ParteneriContact
 
 

Tarabiştii se revoltă împotriva măririi taxelor

13.11.08 16:33

Ieri, Administraţia Domeniului Public Satu Mare a convocat tarabiştii din pieţe pentru a-i anunţa de majorarea tarifelor cu 40%. Funcţionarii Dome-niului Public au încercat să îndulcească pilula majo-rărilor explicându-le co-mercianţilor că ADP este un serviciu cu autofinanţare, fapt pentru care se impune eficientizarea activităţii şi veniturile trebuie aliniate la nivelul cheltuielilor.

Comentariul a fost de natură să producă rumoare în sală, semn că cei prezenţi şi-au manifestat în acest fel dezaprobarea faţă de această propunere de majorare a tarifelor.

Majoritatea celor pre-zenţi au avut obiecţiuni în ce priveşte condiţiile în care lucrează: curăţenia care lasă de dorit, apa consumată de nevoiaşii din zonă, dar plătită de comercianţi, plata taxelor şi pe perioada sărbătorilor, când tarabiştii lipsesc din piaţă, faptul că încasatorii negociază taxa cu unii plătitori... Dar obiecţia cu greutatea cea mai mare a fost că schema de personal a ADP ar fi supradimensionată şi de aceea sunt necesare sumele propuse. (Sursa: Informatia Zilei)


Comentarii (11-20 din total 159)

Dol11larLum

(13.08.2017 15:54)


http://rrr.regiongsm.ru/32

Благоуст&#[..] и асфальтр [..] в г. Краснода [..] и г.Лабинск. Решение любого вопроса по асфальти [..] в Краснода [..] крае. Точно в срок

Подробне&#[..] Благоуст [..] ... +7 (861)-241-23-45
___________________________
благоуст&#[..] детских площадок нижний новгород
&#[..] благоуст [..] самара официаль [..] парк благоуст [..] благоуст [..] территор [..] отмостка
&#[..] благоуст [..] территор [..]

PearlOvers

(13.08.2017 03:12)

Yesterday i read some cool info about Omega 3 stuff and now i very wanna get it. But i'm not absolutely sure which benefits will i have. I've found this omega 3 info , and now i want to get it with lowest price. Any idea?

Dol33larLum

(12.08.2017 22:38)

PearlOvers

(12.08.2017 10:36)

Yesterday i read some amazing info about Omega 3 stuff and now i very wanna buy it. But i'm not 100% sure which benefits will i have. I've got this omega 3 info , and currently i want to purchase it with lowest price. Any idea?

PearlOvers

(11.08.2017 17:54)

Day ago i read some cool info about Omega 3 stuff and now i very wanna get it. But i'm not really sure which benefits will i have. I've got this omega 3 info , and currently i want to buy it with lowest price. Any idea?

Dannytoomb

(11.08.2017 16:44)

ВНИМАНИЕ!!! Ядекс и отношени [..] к клиентам смотреть всем!!!
Посмотре&#[..] и был в ШОКЕ....
Вот ссылка на Ютуб
https://www.youtube.com/watch?v=IdYDpLcuVnA

LeeannCrype

(11.08.2017 14:36)

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later!


XRumer201708c

PearlOvers

(11.08.2017 01:37)

Yesterday i read some shocking info about Omega 3 stuff and now i really wanna buy it. But i'm not absolutely sure which benefits will i have. I've found this omega 3 info , and now i wanna get it with lowest price. Any idea?

LeeannCrype

(10.08.2017 20:34)

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later ;)


XRumer201708c

PearlOvers

(10.08.2017 09:41)

Yesterday i read some shocking info about Omega 3 foods and now i very wanna get it. But i'm not absolutely sure which pluses will i have. I've found this omega 3 info , and currently i wanna purchase it with good price. Any idea?