Victorie la 18 puncte pentru FCC Baschet Arad în partida cu CSM Satu Mare

0
115

Toate cele trei partide din etapa a șaptea a fazei a doua din Liga Națională, Grupa A valorică, s-au disputat sâmbătă, 22 februarie. În derby-ul etapei, FCC Baschet Arad a obținut o victorie clară pe teren propriu în fața celor de la CSM Satu Mare. Iată rezultatele înregistrate:

Olimpia CSU Brașov – CSM Târgoviște 64-70 (17-21, 12-15, 19-17, 16-17)

Formația din Dâmbovița a început în forță meciul și a trecut la conducerea partidei din primele minute. Brașovul a reușit să se apropie la o posesie de adversare în mai multe rânduri, însă elevele lui Cătălin Tănase s-au descurcat mai bine și au plecat în final de sub Tâmpa cu o victorie la 6 puncte diferență. Larisa Toma a fost cea mai bună marcatoare de la Târgoviște cu 18 puncte, iar Beadle Angela Lou a înscris 27 de puncte pentru gazde.

FCC Baschet Arad – CSM Satu Mare 83-65 (21-14, 15-21, 17-11, 30-19)

Aradul s-a impus fără mari probleme în disputa cu CSM Satu Mare de pe teren propriu, într-un meci cu o miză importantă pentru ambele echipe, locul 2 înaintea fazei eliminatorii. În ciuda unui start bun de meci, arădencele au avut un avantaj de doar un punct după primele două sferturi, scor 36-35. După pauză, galben-albastrele au mărit intensitatea jocului și conduceau la 7 lungimi după sfertul trei, 53-46. A urmat un sfert patru foarte productiv pentru FCC Baschet Arad, care s-a deprins pe tabelă și a obținut în cele din urmă un succes categoric în fața echipei sătmărene. Adrienne Webb a marcat 23 de puncte pentru echipa de pe malul Mureșului, urmată de Veatriki Akathiotou cu 22 de puncte. Bernice Mosby a înregistrat 23 de puncte pentru Satu Mare.

CS Universitatea Cluj-Napoca – ACS Sepsi SIC 61-103 (12-32, 13-24, 24-20, 12-27)

Campioana în exercițiu a venit hotărâtă pe malul Someșului și până la pauza mare avea un avantaj de 31 de puncte pe tabelă, 25-56. Clujencele au reușit să-și adjudece actul al treilea, însă oaspetele au turat din nou motoarele în ultimul sfert, reușind să depășeacă borna de 100 de puncte marcate. Chrissi Givens a fost cea mai bună marcatoare a meciului cu 21 de puncte, în timp ce Mariah King a fost lidera Clujului la acest capitol cu 14 puncte. Jelena Vucetic de la Sepsi a avut 20 de puncte, 6 assist-uri, 3 recuperări și 3 intercepții, fiind cea mai eficientă jucătoare a meciului. Korine Campbell de la Universitatea a reușit un nou double-double format din 13 puncte și 15 recuperări.